3 KUTSAL ; “Birey – Kariyer – Plan “

     Bireysel Kariyer Planlaması iki nokta üst üste. Günümüzde neredeyse her ağızdan bir tanım çıkıyor. Ben de bu gelenekten kendimi mahrum etmemek adına iki kelam etmek istedim.

     Kariyer planlaması yapmak günümüzde kaçınılmaz bir gereklilik. Çünkü hedeflerimize ulaşmak için kendi marka değerimizi bugünden başlayarak oluşturmalıyız. Bunun için öncelikle birey olmanın anlamını kavramalıyız. Birey olmak; kendinin farkında olmak, kendi değerlerinin bilincinde olmak, olumlu ve olumsuz davranışlarını değerlendirebilmek, çevresi ile ilişkilerinde kendi varlığını ortaya koyabilmek, yanlışlarını kabul edebilmek, özeleştiri yapabilmek, kendini kontrol edebilmek ve sorumluluk alabilmek demektir. Birey olabilmeyi başarmış bir insan için geleceğini inşa etme noktasında geriye sadece kariyerini planlamak kalıyor. Kariyerini planlayabilmesi içinde ne istediğini, gücünün sınırlarını, ulaşmak istediği statüyü kendi kişiliğine ve becerilerine uygun bir şekilde belirlemelidir. Kariyer; bireyin hedeflediği noktaya varabilmek için (gelir, sosyal statü, eğitim vs. ) yaptıklarının, yapıyor olduklarının ve yapacaklarının toplamıdır. Kariyer sonu olmayan bir yol gibidir. Örneğin; barış içinde savaşsız bir dünya hayali için yola çıkmış bir insanın elbette ki ömrü o günleri görmeye yetmeyecektir ancak onu her zaman motive edecek bir gerekçesi olduğu için asla yılmadan yoluna devam edebilecektir. Hedefler ve hayaller arasındaki bu ince nüans ile birlikte, bu yolculukta önlemlerini alabilmesi için önceden hazırlamış olduğu bir plan taslağına ihtiyaç duyar. Planların içinde stratejiler geliştirir ve stratejilerinin içinde de taktikler.

     Farz-ı misal ; başbakan olmak isteyen bir kişi önce herhangi bir partinin gençlik kollarına bilinçli bir şekilde girer. Çalışmalarında fark yaratır. Üst kademenin gözüne girer ve güven kazanır. Sonrasında il başkanı olur çıtası git gide yükselir ve ilk seçimlerde milletvekili olarak meclise girebilir. Mecliste önergelerle ve projeleriyle hem halkın hem de milletvekillerinin dikkatini üstüne çekebilir. İlk fırsatta ise küçük bir sansasyon yaratarak kendi partisini kurar. Ekibi sağlam ve güvenilirdir. Kişi birkaç yıllık çalışmanın ardından mutlaka hak ettiği yere gelecektir. Bunların hayal olmadığını hepimiz biliyoruz. Gerçekleşebilmeleri için tek ihtiyacımız olan şey arzu. İçimizde yanan bu arzu ateşini her daim canlı tutmanız dileğiyle…
Sevgiler,selamlar…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s