İnsana dair uzun bir aforizma

Yaşam, evren,doğa,bitki,hayvan,uzay,falan,filan,fistan ve insan 🙂

İnsana dair dedik mi, ‘’kuyunun içine atılan taş’’ misali dediğimize pişman eden bir girizgah oluyor ama elden bir şey gelmez devam edeceğiz. Ve sanırım ediyoruz da çünkü bu yazının bitmesini ümit ediyorum.

İnsanı kendini sorgulamaya götürmüş saiki nedir ? İlk soruyu kim sordu yahu? Bugün burada ilk soruyu kimin sorduğu ile ilgili ‘’vay efendim bilim şunu demiş, filozoflar şöyle düşünmüş, din böyle buyuruyor’’ gibi savlar ortaya atmaya hiç niyetim yok. Yazı benim yazım ve kimseye bir şeyi kanıtlama çabasında da değilim. Tek istediğim düşündüklerimi yazıya dökmek sonra dönüp okumak. Siz de deneyin çok zevkli bir etkinlik olduğunu göreceksiniz. Başta söyledik işte; kuyunun içinde taş aradığımız vakitlere denk gelmiş yukarıda yazdıklarımız 🙂 Konumuza dönelim.

Türkiye de bir Sünni keşke bir alevi kadar aşk ile yansa. Dindar bir insan keşke bir ateist kadar okumuş olsa, bir erkek birazcık kadın, bir türk azıcık kürt olabilse. Bantular zerre miskali tutsileri affedebilse. Keşke yazlar çok sıcak kışlar çok soğuk geçmese, keşke her kötü iyi olsa. Ama doğru ve gerçek gün gibi ortada iken insanoğlu yanlışı mum ile arayıp buluyor vesselam.  Hayatın dengesizliği içinde bir denge kuramazsak ömrümüz keşke keşke demekle geçer. Ne yapmalı ?

Önce insan olmanın amacını keşfetmeli. Hayata bir kez geldiğimizi idrak etmeli, seçtiğimiz din, ideoloji vb.. inanışları tümüyle olmasa da hakkını vererek saygıyla yaşamayı öğrenmeli. Bilinç denilen olguyu faaliyete geçirip, neyi niçin yaptığımızı anlamalı ve anlatabilmeli.

Benim asıl merak ettiğim. Tüm dünyadaki doğu-batı tüm inanışlardaki dengesiz insan davranışlarının sebebi. İnanışının emrettiği gibi ŞEREFLİ yaşaması gereken insanların, bir ‘inanışı’ olmayan insanlardan daha şekilci ve aşağılık olması.

Bugün günlerden Perşembe, Ekim 2014. Dünya da neler mi oluyor. Her zaman olan şey. Oyunlar,Entrikalar,Pişmanlıklar,Savaşlar vb.. Bu olayların bize ne ifade ettikleri önemli aslında. Yoksa Adem’in yasak meyvayı alırken nefsiyle yaptığı savaş ile bugün toprak için insanın insanla yaptığı savaşla aynı. Adem kendine zarar vermişti en azından. Ya bizler Ademoğulları başkalarının acılarını inşa ederek büyümenin peşine düşmüşüz.

Hiç sitem etmiyorum aslında,zaten etsem de sitemime teselli verecek bir güç irade yok dünyada. O yüzden artık şikayet etmeyi ve keşkeleri bıraktım. Bu yazıyı da burada yazmayı bırakıyorum. Ne bir mesaj verebildim ne de bir konuya açıklık getirebildim. Kelimeleri  geveleyip durdum . Aslında belki de sadece bunu yapmak istedim. Başlığımız da nasılsa insan üstüne değil miydi ? işte bazı insanlar da böyledir. Biline.

Ekim 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s