3. Türkiye Dergi Günleri 19-23 Aralık 2012

 Edebiyatın kıyısından berisinden geçmiş her insan evladının ilgilenmek mecburiyetinde olduğu bir ürün : DERGİ. Bu yıl 3ncüsü düzenlenen etkinlik Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 19-23 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Geçen yıl Sirkeci Garı’nda düzenlenen etkinlik oldukça hareketli ve verimli geçmişti bu yıl sanırım hava şartları ve ulaşım konusundaki zorluklardan olacak ki katılımcı-ilgili sayısı vasat kalmıştı. Yine de o samimi ortam, kağıt kokusu,okuyan insanlar yerli yerinde duruyordu 🙂 .Etkinlik boyunca bir çok seminer,panel,söyleşi,stand up gösterileri,film okumaları gerçekleştirildi.
        Ben onca seçenek içinden yalnızca 2 tanesine dahil olabildim. Ercan Kesal ve Mahmut Fazıl Coşkun’un davetli olduğu FİLM ARASI dergisinin gerçekleştirdiği söyleşi ile İTİBAR dergisinin yaptığı ”İtibar Yazarları,şiirlerini okuyor” etkinliğine katıldım. İkisi de muazzam keyifli ve faydalı geçti. FİLMARASI dergisinin yayın yönetmeni Suat Köçer parçam olur 🙂 O kadar ki seviyorum. Ercan Kesal ve Mahmut Fazıl Coşkun ile yapılan söyleşi de genel hatlarıyla Uzak İhtimal,Bir Zamanlar Anadolu’da filmleri,yönetmen senarist farkı benzerlikleri,sinema sektörü zorlukları,hollywood sineması ve kültür ekonomisi gibi konulara değinildi. Ercan Kesal’a hayran kaldım. Gençlere 3 tane önerim var : Okuyun okuyun okuyun deyince salon kahkahalara boğuldu. Ercan Kesal’ın samimiyeti ve enerjisi gerçekten dinlenilmeye değerdi. Mahmut Fazıl Coşkun Mart 2013 gibi yeni belgesel filmini çıkarmaya hazırlanıyor ilk röportajını da FİLM ARASI dergisinde okuyabilirsiniz.
      İtibar dergisinin programında bir çok ünlü ve emektar isim mevcuttu. İsmail Kılıçarslan,Selahattin Yusuf,Haşmet Babaoğlu,İbrahim Tenekeci gibi yazarlar şairler etkinlik boyunca sırayla sahneye çıkarak İtibar dergisinde yayınlanan şiirlerini okudular. Farkettim ki birçoğu yazdığı şiiri başka yazarların yazdığı şiirleri okudukları kadar güzel okuyamıyor 🙂 İyisi mi siz yazın başkaları okusun 🙂
       Seneye 4.Türkiye Dergi Günleri’nde görüşmek üzere 🙂
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s