Amed Gökçen – (Y)ezidiler

Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü son sınıf öğrencisi Amed Gökçen’in (Y)ezidiler kitabının tanıtımını kendisinden dinlemek için bugün Bilgi Üniversitesi’ndeydim. İlk merak ettiğim şey neden ”Y” harfinin parantez içinde yazıldığı idi. “Y” harfinin, Ezidileri aşağılamak için, Kerbela’da Hz. Hüseyin ve ailesini öldüren Yezid bin Muaviye’yi çağrıştırsın diye eklendiğini söylüyor. Yazarın konuşmasından aldığım notlar şöyle : Ezidi’lerin çok ilgi çekici bir yaşayışları ve inançları var. Ezidi tasavvufu bir çok yönüyle Zerdüştlük inancına benziyor. Cennet ve Cehennem inancı yok. Ateş kutsaldır. Müslümanların ”Şeytan” olarak adlandırdığı meleğe dünyayı yöneten güç olarak inanıyorlar. O yüzden Şeytan denmesi Ezidi’lerin müslümanlara karşı çok büyük tepki ve nefretine sebebiyet veriyor.

Anlatıldığına göre Allah bütün meleklere Adem’e secde etmelerini emretti. Meleki Tavus (Şeytan) da bunun bir sınav olduğunu ve Allah’tan başka birine secde etmeyeceğini söyleyerek Adem’e secde etmedi. Bunun üzerine Allah onu cehenneme attı. Şeytan orada o kadar gözyaşı  biriktirdi ki Allah sonunda onu affetti ve cennetine aldı. Söylenene göre cennete gittiğinde biriktirdiği gözyaşlarını cehenneme bırakır bırakmaz cehennemin bütün ateşi sönmüştür ve Allah böylece Meleki Tavus a dünyanın hükümdarlığını (Ezidilere göre Tanrı’lığını) ödül olarak vermiştir. Ermenistan bölgesinde Ezidike diye adlandırılan pek yaygın olmayan  bir dil kullanıyorlar. Genel olarak etnik bir köken ile anmamız gerekirse Ezidiler’in büyük çoğunluğu Kürt’tür. Kürtler müslüman olmadan önce Ezidi idiler. Bu yüzden Ezidi Kürtler müslüman Kürtler’i sevmez ve onlara ”kılıç müslümanları” derlermiş. Her yıl Aralık ayında hac için Laleç(ırak) e gidiyorlar. 3 gün oruç 4 gün bayram şeklinde toplam 7 gün süren bir Hac inanışları var. 3.günün sonunda Laleç deki tüm ışıklar sönüyor ve 13 seçilmiş ruhban yakılmış olan ateşin etrafında CEM ediyorlar. Bu ritüel bana hem şamanları hem alevi inancını hatırlattı. Bu arada dipnot olarak belirtmek isterim ki Irak ta Türk dizileri çok izlenirmiş ve Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ının adı Irak’ta Murat Alemdar’mış. Açıkcası televizyon programlarını takip etmediğim için yeni öğrendiğim bir bilgi oldu benim için,aynı zamanda Kadiri ve Nakşi tarikatlarının bugün Türkiye’de bulunan şeyhlerinin tamamı Irak’taki şeyhlerden el almışlardır. Hallacı Mansur ve Abdulkadir Geylani’nin sandukaları da Irak’da.Bunun gibi bir çok özelliği olan bir ülke Irak.

Dünya genelinde 400 bin kişi olarak tahmin ediliyor ezidiler.Tabi şimdiye kadar resmi bir araştırma yapılmamış. Ezidiler kendilierini afişe etmeyi ve anlatmayı pek sevmiyorlarmış. Bu yüzden inançlarını anlamak da epey zormuş.Daha yazacak notum çok kadının yeri,önemli kişileri vb..artık yarına 🙂 19-23 aralık ta  üsküdar bağlarbaşı kültür merkezi nde gerçekleşen dergi günlerini de ayrıca yazmak istiyorum. Bana şimdilik müsade…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s